Desatero-uvod);

Úvod

Desatero zdravého vidění je nejen deset bodů, které jsem připravila jako inspiraci na záložku do knížky, kterou můžete získat na mých akcích.

V tuto chvíli je to i 11 krátkých videí, které tyto body trochu víc rozvádí a ukazují můj pohled na vidění obecně, ale i na témata, která podle mé zkušenosti a praxe s viděním naprosto úzce souvisí.

Budu ráda, pokud vás následující videa inspirují na vaší cestě za zdravým zrakem a pokud vás případně přivedou i na některý z mých seminářů, kde se všeho i prakticky dotkneme a ochutnáme.


 

Zobrazit více
Casto-mrkej);

Díl 1. Často mrkej

Zdravé, přirozené vidění je v první řadě o uvolněném pohledu, o uvolněných očních svalech. Nejjednodušší, nejrychlejší, nejpřirozenější způsob, jak uvolnit oční svaly, je mrkání. V jakých situacích přestáváme mrkat přirozeně? Co je potřeba dělat pro nápravu? Podívejte se na 1. díl našeho miniseriálu.

Více informací o zdravém vidění se dozvíte na stránkách Centra Zdravého Vidění.

Zobrazit více
Desatero-2);

Díl 2. Uvolni pohled

Zdravé vidění je v první řadě o uvolněném pohledu. O první technice, jak oči uvolnit - mrkání - jsme si povídali v prvním díle. Co dalšího nám pomáhá uvolnit naše oči a pohled? Jak poznám, že mám oční svaly uvolněné? Velkým pomocníkem je v tomto případě dívání se do dálky.

Zobrazit více
Desatero-3);

Díl 3. Přenášej pohled

Další z tipů pro zdravé a uvolněné vidění je přenášení pohledu do dálky a do blízka.
Při tomto cvičení nejde o zaostřování, ale opravdu učíme oči a oční svaly jen rychle a pružně reagovat na změnu vzdálenosti.

Zobrazit více
Desatero-4);

Díl 4. Uvolni tělo a mysl

Uvolněná mysl jako základ pro uvolněné tělo a tím i uvolněné oči.
Jak to souviší? Mým poznáním, mou zkušeností je, že naše problémy na fyzické i psychické úrovni jsou z velké míry ovlivněné zbytky emocí, které jsme nedoprožili a uložili si ve svém těle (tedy ve svalech, v měkkých tkáních, orgánech, kloubech,...). Rozmazané vidění tak velmi často bývá jen odrazem naší vnitřní nepohody v situaci nebo v životě vůbec. Proto i péče o to, jak mi je, jak se cítím, je nedílnou součástí péče o zdravý zrak.

Zobrazit více
Desatero-5);

Díl 5. Relaxuj oči

Oči dnes výrazně přetěžujeme v tom, jaké na ně klademe nároky. Je to nejen to, že jsme téměř většinu bdělého stavu v režimu "zaměřování se" a jen málokdy necháme oči jen tak volně sledovat prostor kolem sebe, ale je to i dlouhodobé dívání se do jednoho místa - většinově obrazovka počítače či jiného média, četba a podobně. Je potřeba očím dopřát i pravidelnou relaxaci například pomocí staré jogínské techniky zvané Palming.

Zobrazit více
Desatero-6);

Díl 6. Přijímej energii ze Slunce

Slunce je pro náš život naprosto nenahraditelný zdroj energie. Dopřejme si tedy využít jeho teplé a hřejivé paprsky a načerpat nejen energii, ale zacvičit si třeba i několik jednoduchých očních cviků.

Zobrazit více
Desatero-7);

Díl 7. Sundej brýle a dívej se

Vidění potřebuje energii, potřebuje aktivitu. Tím, že dáme očím berličku v podobě brýlí, dává systém do procesu vidění jen nezbytné minimum energie.
Zkuste všude tam, kde je to možné, brýle odložit a dívat se na svět kolem sebe tak, jak pro vás v tu chvíli vypadá bez brýlí. Zvědavě, zvídavě, tvořivě objevujte svět kolem vás jako něco naprosto nového a nepoznaného.

Zobrazit více
Desatero-8);

Díl 8. Hýbej se

K uvolnění očních svalů potřčbujeme mít i uvolněné celé tělo. Snížit napětí ve svalech, rozhýbat páteř a klouby.
Dopřejte si pravidelně cvičení na uvolnění celého těla. Takové, které vám bude příjemné a přinese vám radost z pohybu a dobrou náladu.

Zobrazit více
Desatero-9);

Díl 9. Směj se

Radost, smích, dobrá nálada - to vše přináší uvolnění do naší mysli, do našeho těla a pomůže nám i s uvolněním svalů v obličeji a kolem očí. Ve chvíli, kdy se skutečně upřímně smějete odpojíte svou mysl, která v tu chvíli nemá šanci řešit "velké problémy" jako stále dokola analyzovat co se stalo, proč se to stalo, jak se to stalo nebo co všechno by se mohlo stát.
Ve chvíli, kdy se smějete, jste uvolnění, v pohodě a svět kolem vás dostává jasnější a jiskřivější barvy.

Zobrazit více
Desatero-10);

Díl 10. Užívej si život takový, jaký je

Celým desaterem se táhne ústřední téma a tím je uvolnění. Já ho vnímám jako základní princip pro život. V uvolnění náš systém pracuje tím nejlepším možným způsobem a využívá své samouzdravovací mechanizmy.
Užívat si život se vším, co přináší. Být s ním v souladu. Nebojovat s ním, ale stát se jeho součástí. Být tím, čím odjakživa jsme. Životem samotným.

Zobrazit více