22
November
2018

Krátkozrakost a vliv okolního světla během noci

Autor: Jana
fire-2496786_1920

Původní článek byl publikován v Nature magazine 13.května 1999
Graham E.Quinn, Chai H Shin, Maureen G. Maguire, Richard A. Stone


odkazy na článek v originále:
http://www.nature.com/nature/journal/v399/n6732/abs/399113a0.html
http://www.nature.com/nature/journal/v399/n6732/full/399113a0.html


 
Výzkumný tým zjistil silnou vazbu mezi krátkozrakostí a vlivem světla z okolí, kterému jsou v noci vystaveny děti – a to halvně do dvou let jejich věku.
Velké rozšíření krátkozrakosti a silné krátkozrakosti v dětství je významně spojováno s okolním světlem, kterému jsou vystaveny děti během nočního spánku a to především v prvních dvou letech věku.  Vztah mezi správnou funkcí lomu světla a nočním osvětlením byl postupně odhalena jako jeden z hlavních vlivů na vznik krátkozrakosti u dětí, pokud v prvních dvou letech spaly v místnosti osvětlené umělým světlem.

Komentář od Esther Joy van der Werf:
Z popisu tohoto výzkumu vyplývá, že slabé noční umělé osvětlení v místnosti dítěte ve věku do dvou let zvyšuje pětinásobně pravděpodobnost vzniku krátkozrakosti v pozdějším věku.
To je jeden z několika důvodů vzniku krátkozrakosti, který je možné velmi jednoduše řešit preventivně. Odstraňte LED hodiny a jakékoliv další zdroje umělého osvětlení z místnosti, kde spí vaše miminko. Zabraňte co nejlépe pronikání umělého osvětlení z ulice použitím kvalitních závěsů.
Oproti tomu měnící se světlo měsíce je přírodní a postupné rozednívání se při východu slunce je pro oči přínosné, protože ty se tak mohou plynule přizpůsobovat přirozenému cyklu spánek – bdělost. Pokud tedy nemáte u oken žádné umělé osvětlení, které by přicházelo zvenku, stačí použít jen klasické záclony.


 
Esther Joy van der Werf působí v USA, zdravým viděním podle metodiky očního lékaře Batese se zabývá od roku 2000, vystupuje na mezinárodních konferencích, pořádá semináře a individuální konzultace.

 

Zpět